Sava centar je prodat pre četiri godine: Zašto i dalje postoji Javno preduzeće „Sava centar“ koje gubi novac?

„Sava centar“ je pre četiri godine prodat Miroslavu Miškoviću i njegovoj „Delti“. Ipak, u Beogradu i dalje postoji javno preduzeće istoimenog naziva koje godinama beleži gubitke, a čelni ljudi primaju plate kao da i dalje uspešno rukovode čuvenim kongresnim centrom. Samo direktorska plata iznosi oko 2.000 evra.

Sava centar (Foto: FoNet/Aleksandar Barda)

Sava centar je kao objekat u novembru 2020. godine prodat “Delta holdingu”, ali istoimeno javno preduzeće nije ugašeno. Vlasnik, odnosno Grad Beograd, je sedište JP „Sava centar“ izmestio iz centra Novog Beograda u Ulicu Mileve Marić Ajnštajn, koja se nalazi na obodima te gradske opštine.

To preduzeće i svi zaposleni, kako piše Nova.rs, sada „rade“ u jednom malom lokalu u okviru stambene zgrade. Ipak, očigledno sasvim dovoljno velikom za troje zaposlenih i još četiri člana Nadzornog odbora, koji verovatno tu ni ne sede.

Nezakonita funkcija, dve plate i penzija

Na čelu JP „Sava centar“ je dr Đorđe Mazinjanin, kome to inače nije jedina javna funkcija.

Mazinjanin prima platu od čak 213.000 dinara mesečno (nešto više od 1.800 evra). Prema zvaničnim podacima sa sajta Agencije za sprečavanje korupcije, on je i član Nadzornog odbora “Telekoma Srbije”, a od te kompanije mesečno dobija 181.000 dinara. Prima i penziju od 137.000 dinara.

Funkciju v.d. direktora obavlja praktično nezakonito, budući da je nju izabran još u julu 2018. godine, a u tom statusu mogao je da bude najduže godinu dana.

Ko su četiri člana Nadzornog odbora

Za članove Nadzornog odbora JP “Sava centar” Nemanju Đukića, koji je i predsednik tog tela, Miodraga Pribilovića, Aleksandra Simića i Miloša Jankovića nema zvanično objavljenih podataka koliku tačno naknadu primaju za obavljanje te funkcije.

Đukić je, kako piše u njegovoj biografiji dostupnoj na internetu, na čelu nadzornog odbora JP “Sava centra” od 2014. godine. Pre ovog posla radio je na pozicijama savetnika i konsalting menadžera u više kompanije, od kojih se navodi pojedine privatne produkcije i nekadašnju TV Enter, gde je bio zamenik generalnog direktora.

Miodrag Pribilović je ranije bio i član Veća Opštine Savski venac. Agencija za sprečavanje korupcije je 2019. donela preporuku za njegovo razrešenje sa obe funkcije.

Aleksandar Simić, prema dostupnim podacima, je jedan od retkih koji je odavno u Sava centru. Tu se još 1991. zaposlio na poslovima organizatora, a bio je glavni urednik programa kulture.

Poslovanje u minusu

Prošlu godinu JP “Sava centar” završilo je sa neto gubitkom od 113.899.000 dinara (malo manje od milion evra). Gubitak firme je porastao u odnosu na 2022. godinu, kada je iznosio 95.366.000 dinara (800 hiljada evra).

Na osnovu finansijskih izveštaja za prošlu godinu, preduzeće nema prihode ni od prodaje proizvoda ni usluga ni na domaćem ni na stranom tržištu.

Jedini prihod subvencije

Kao jedina stavka među prihodima se navode ostali poslovni prihodi od oko 10,5 miliona dinara i skoro tri miliona dinara prihoda od usklađivanja vrednosti.

U pitanju su, po svemu sudeći, subvencije koje je u više navrata preduzeće dobilo od grada Beograda, kao svog osnivača. Poslednja subvencija bila je u februaru ove godine i iznosila je nešto više od miliona dinara.

Na to je tada upozorio član Privremenog veća Beograda Dobrica Veselinović, čija računica se poklapa sa podacima iz finansijskog izveštaja i pokazuje da su upravo davanja iz gradskog budžeta jedna stavka prihoda kojom preduzeće može da se “pohvali” u izveštaju o poslovanju.

„U pitanju je 14 miliona dinara za celu godinu, u drugom kvartalu imamo otprilike tri miliona dinara, u trećem četiri i onda skoro pet miliona dinara u poslednjem kvartalu, što je u zbiru 14 miliona dinara za preduzeće koje ne postoji i ne radi ništa“, objasnio je član Privremenog organa Dobrica Veselinović.

Kompas/Nova.rs