Može li u isto vreme i investicioni rejting i aranžman sa MMF?

Srbija planira novi program sa MMF. To rade zemlje u problemima, a Siniša Mali za Srbiju obećava investicioni rejting. Ima li to smisla?

Sedište MMF-a u Vašingtonu (Foto: World Bank Photo Collection)

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je nakon posete sedištu Međunarodnog monetarnog fonda da će srpska ekonomija ove ili naredne godine dobiti investicioni rejting. Takođe, Srbija će sklopiti i novi aranžman sa MMF koji će biti na snazi u naredne dve godine.

Zašto je to važno?

Aranžman sa MMF-om Srbiji obezbeđuje kredibilitet pred međunarodnim investitorima koji nemaju uvek Beogradu da zemlja vodi odgovornu fiskalnu politiku. MMF omogućava i pristup novcu, mada u slučaju Srbije za tim ne deluje da će biti potrebe. Uz to, MMF pruža i savetodavne usluge.

S druge strane, međutim, sporazum sa MMF-om po pravilu imaju zemlje koje su u nekoj vrsti finansijskih problema. To stoga investitorima signalizira da zemlja nije u dobrom stanju nego da zaslužuje investicioni rejting.

Šta je onda bolje, sa MMF-om ili bez njega?

Ekonomisti nemaju jednoznačan odgovor. Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da ne vidi da postoji direktna veza između kreditnog rejtinga i aranžmana sa MMF-om.

„Aražman sa MMF-om imaju zemlje koje imaju neku vrstu makroekonomske ranjivosti i to je načelno tačno, a po pravilu investicioni rejting treba da dobiju zemlje koje nemaju makroekonomske probleme ili druge vidljive probleme. Međutim, naš aranžman je više savetodavni i ne podrazumeva da postoji ta vrsta problema koji bi zahtevali finansijsku podršku,“ kaže Šoškić.

„Možda grešim, ali nije mi poznato da zemlja koja ima aranžman sa Fondom ima i investicioni rejting“, kaže Ivan Nikolić iz Makroekonomskih analiza i trendova.

Aleksandra Nenadović, Nova ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: